Które produkty spożywcze dostarczają najwięcej żelaza? - Actiferol Skip to main content

Czy wiesz, że niedobór żelaza jest szkodliwy dla Twojego organizmu? Jeżeli odczuwasz zmęczenie, apatię i senność, z pewnością jest jakiś powód takiego stanu. Jeśli oprócz tego zauważasz u siebie trudności z koncentracją może to być znak, że brakuje Ci żelaza. Jak sobie z tym poradzić? Które produkty spożywcze dostarczają najwięcej żelaza?          

Jakie są objawy niedoboru żelaza?

Cienie pod oczami, nadmierna bladość cery i jasnoróżowe dziąsła mogą być objawem niedoboru żelaza. Zalicza się do nich także utrata włosów i przyspieszona akcja serca. Dlatego w przypadku, gdy którykolwiek z tych symptomów występuje u Ciebie, zwrócić koniecznie uwagę na swoją dietę.

Przeczytaj także: Dieta w anemii – jak uzupełnić niedobory żelaza?

Oczywiście pamiętaj o tym, że to właśnie badania krwi na poziom hemoglobiny, żelaza oraz ferrytyny ostatecznie zweryfikują, jakie rzeczywiście masz pokłady żelaza w Twoim organizmie.

Co warto jeść, aby uzupełnić niedobry żelaza?

Prezentujemy listę produktów, które skutecznie uzupełniają niedobory żelaza:

  • Pokrzywa – młode liście tej rośliny dodaj do sałatki lub wyciśnij z nich sok, ewentualnie możesz zaparzyć herbatę ze świeżych lub suszonych listków.
  • Wołowina – oczywiście tylko z dobrego i sprawdzonego źródła, serwuj ją sobie przynajmniej raz w tygodniu w postaci klopsików, burgerów, mięsa do spaghetti czy tak, jak lubisz.
  • Jajka (a dokładniej żółtko) – możesz zjeść ugotowane, w jajecznicy czy jako kogel-mogel. Nie bierz jaj „trójek”. Kupuj jedynie jaja dobrej jakości.
  • Wątróbka — masz do wyboru kurzą lub wieprzową, również zjadaj tylko tę z pewnego źródła.
  • Sok z brzozy – jeśli nie masz dostępu do własnego drzewa brzozowego możesz kupić certyfikowany produkt w szklanych butelkach. Możesz zrobić sobie trzytygodniową kurację. Wypijaj wtedy dwie szklanki tego napoju dziennie, najlepiej podzielone na dwie lub trzy porcje.
  • Miód – najlepiej pij codziennie szklankę wody z łyżką tego produktu na czczo.
  • Orzeszki ziemne – wybieraj jedynie te niesolone, ponieważ są najzdrowsze. Warto, abyś spożywał garść dziennie.
  • Pełnoziarniste zboża – również wzbogacają dietę w żelazo. Jest tutaj szeroka gama produktów tj. ryże, gruboziarniste kasze, makarony czy mąki z wysokiego przemiału.
  • Płatki owsiane – będące źródłem błonnika płatki będą idealne na śniadanie.

Więcej o diecie bogatej w żelazo przeczytasz tutaj.

Jak suplementować żelazo?

Nie zawsze masz pod ręką coś z powyższych produktów. Dlatego warto uzupełnić swoją dietę w preparaty zawierające żelazo. Warte uwagi są suplementy diety, zawierające unikalną formę żelaza poddaną mikronizacji i mikroenkapsulacji w formie pirofosforanu żelaza (III). Dzięki tym procesom przyswajalność tego pierwiastka jest dwukrotnie wyższa.