Ćwiczysz, trenujesz? Zwróć uwagę na żelazo!

Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego głównym zadaniem jest pomoc w prawidłowym transporcie tlenu do całego organizmu. To ważne zadanie, szczególnie dla osób aktywnych fizycznie i uprawiających sport.

Wzmożona aktywność fizyczna a zapotrzebowanie na żelazo

Im bardziej intensywny trening, tym więcej tlenu zużywają i potrzebują mięśnie, dlatego żelazo jest jednym z ważniejszych składników odżywczych dla sportowców. U osób regularnie uprawiających sport obserwuje się wzrost masy krwinek czerwonych, czyli tych komórek krwi, które odpowiadają za transport tlenu z płuc do tkanek za pośrednictwem hemoglobiny. Do powstania nowych krwinek czerwonych niezbędne jest żelazo – dlatego osoby aktywne fizycznie mają wyższe zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

W szczególności powinny na to zwrócić uwagę ćwiczące panie: kobiety z natury mają większe zapotrzebowanie na żelazo, gdyż tracą też krew z powodów fizjologicznych (w czasie menstruacji).

Aby dostarczyć organizmowi odpowiednich porcji żelaza, trzeba szczególnie zadbać o zrównoważoną i zbilansowaną dietę bogatą w ten składnik, czyli: mięso, ryby, strąki, zielone warzywa liściaste.

wzmożona aktywność fizyczna a krew

W jakich sytuacjach potrzebna jest
dodatkowa podaż żelaza?

Osłabienie

osłabienie

Senność

senność

Ogólne zmęczenie

ogólne zmęczenie

Szybkie męczenie

szybsza męczliwość

Brak koncentracji

brak koncentracji

Brak apetytu

brak apetytu

Dieta sportowców?

Osoby aktywne fizycznie, które mają wątpliwości co do stosowanej przez siebie diety lub podejrzewają, że nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości żelaza, powinny skonsultować się z dietetykiem. Specjalista na podstawie badań i wywiadu opracuje dla nich specjalny „żelazny” jadłospis. Co robić, aby dostarczyć żelazo do organizmu w zbilansowany sposób?

Jak suplementować żelazo? Sięgnij po Actiferol!