Jak uzupełnić niedobór żelaza bez jedzenia mięsa? - Actiferol Skip to main content

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak żelazo istotne jest w diecie każdego z nas. Pierwiastek ten odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów, a także usprawnia procesy zachodzące w naszym organizmie. Zwykle możesz go dostarczyć poprzez odpowiednią dietę, w której obecne są produkty mięsne. Niemniej jednak, jak uzupełnić niedobór żelaza, jeśli jesteś weganinem lub wegetarianinem? Jak uniknąć niedoborów żelaza będąc na diecie roślinnej?

Nie jesz mięsa? Żelazo w dalszym ciągu jest Ci potrzebne

Głównym źródłem żelaza jest mięso. Musisz wiedzieć, że jest to tak zwane żelazo hemowe, które może być przyswojone przez organizm o wiele łatwiej. Jeśli jednak nie jesz mięsa, nie musisz martwić się o to, że będziesz cierpiał z powodu niedoborów tego pierwiastka. Okazuje się, że produkty roślinne również mogą pomóc Ci zachować odpowiedni poziom żelaza. Niemniej musisz jednak wiedzieć, że żelazo pochodzenia roślinnego jest trudniej przyswajane przez organizm.

Jak powinna wyglądać Twoja bezmięsna dieta?

Jeśli jesteś weganinem lub wegetarianinem, z pewnością zastanawiasz się, jak powinna wyglądać Twoja dieta, aby nigdy nie zabrakło w niej żelaza. Otóż musisz zadbać o to, by znaleźć odpowiednie produkty roślinne, a także lepiej komponować swoje posiłki. Ostatecznie pamiętaj również o tym, że przyswajanie żelaza niehemowego wymaga od Ciebie tego, aby w Twoich posiłkach znalazła się również większa ilość witaminy C.

Co jeść by uzupełnić niedobór żelaza na diecie roślinnej?

Produkty roślinne, które powinny na stałe zagościć w Twojej bezmięsnej diecie to przede wszystkim:

  • soja;
  • fasola;
  • czerwona soczewica;
  • ciecierzyca;
  • orzechy oraz nasiona słonecznika i pestki dyni;
  • pełnoziarniste produkty zbożowe tj. żytnie pieczywo razowe, ryże, gruboziarniste kasze, mąki z pełnego przemiału, otręby pszenne itp.;
  • warzywa (pietruszka, szpinak, szczaw, boćwina, buraki, brukselka, jarmuż);
  • suszone owoce.

Z wyżej wymienionych składników możesz do woli komponować swoje posiłki. Jak widzisz, najważniejsze są strączki i to na nich powinieneś opierać swoją dietę. Nie zapomnij również o uzupełnienie je w owoce i warzywa ze sporą ilością witaminy C, co ułatwi przyswojenie żelaza niehemowego.

Suplementacja żelaza dla roślinożerców

Jeśli jesteś roślinożercą, najlepszym sposobem na to, aby nigdy nie zabrakło Ci żelaza jest odpowiednia suplementacja preparatami z żelazem. Suplementacja żelaza może odbywać się przy pomocy specjalnych preparatów z żelazem, takich jak te, które zwierają zmikronizowany i zemulgowany pirofosforan żelaza (III). Występują one w postaci sprayu, kropli, kapsułek i saszetek, dzięki czemu każdy znajdzie formę odpowiednią dla siebie.