Profilaktyka niedokrwistości u niemowląt i dzieci - Actiferol Skip to main content

Żelazo jest jednym z najważniejszych mikroelementów, które biorą udział w regulowaniu procesów zachodzących w naszym organizmie, a także wspierają pracę narządów. Niestety jego niedobory są bardzo powszechne i najczęściej dotykają niemowlęta i małe dzieci, a także sportowców i kobiety w ciąży. Jeśli jesteście rodzicami z pewnością zainteresuje Was temat profilaktyki w niedokrwistości właśnie u dzieci i niemowląt.

Dlaczego niemowlęta i małe dzieci są narażone na niedobory żelaza?

Zastanawiasz się, dlaczego to właśnie dzieci są najbardziej narażone na problemy z żelazem? Musisz wiedzieć, że zapotrzebowanie na ten pierwiastek u dzieci w wieku niemowlęcym jest niezwykle wysokie. Niestety jednak dieta nie zawsze jest odpowiednio zbilansowana tak, aby dostarczyć maluchom odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Niedobór żelaza to jeden z najczęstszych niedoborów żywieniowych, które rozpoznawane są u niemowląt i małych dzieci.

Profilaktyka niedokrwistości u niemowląt i dzieci – odpowiednia dieta

Jeśli jesteś rodzicem, to w ramach profilaktyki przeciw niedokrwistości u niemowląt i dzieci, możesz w przypadku swojej pociechy wprowadzić do diety produkty, które będą naturalnymi źródłami żelaza. Powoli wprowadzaj do jadłospisu swojego dziecka następujące produkty spożywcze:

  • ryby;
  • mięso (m. in. Wątróbka drobiowa, wieprzowa lub wołowa oraz inne krwiste przetwory mięsne;
  • jaja;
  • warzywa tj. brokuły, szpinak, pietruszka, buraki, szczaw, brukselka
  • suszone owoce;
  • pełnoziarniste zboża;
  • orzechy, pestki dyni i nasiona słonecznika.

Profilaktyka przeciw niedokrwistości u niemowląt i dzieci – te produkty hamują wchłanianie się żelaza

Podając swojemu dziecku produkty bogate w żelazo, nie możesz zapomnieć o tym, że niektóre z nich mogą skutecznie zahamować wchłanianie tego pierwiastka. Należą do nich fityniany, (obecne w produktach roślinnych, a także produktach zbożowych z pełnego ziarna), a także polifenole i garbniki (obecne m.in. w herbacie) oraz białko roślinne i niektóre składniki mineralne (np. wapń i cynk).  W związku z tym należy pamiętać o uwzględnieniu w diecie dziecka produktów bogatych w witaminę C, która ułatwia proces przyswajania żelaza.

Suplementacja żelaza w ramach profilaktyki niedokrwistości u niemowląt i dzieci

Niezwykle istotne w przypadku profilaktyki przeciw niedokrwistości u niemowląt i dzieci jest odpowiednie suplementowanie preparatami z żelazem zawierającymi zmikronizowany i mikroenkapsułkowany pirofosforan żelaza (III). Już jedna saszetka dziennie pomoże zapewnić Twojemu dziecku odpowiednią, dzienną dawkę żelaza, a tym samym zapobiegnie występowaniu niedokrwistości.