Zadaniem suplementów diety jest wzbogacenie podstawowej diety o witaminy, minerały lub inne substancje odżywcze. Ze względu na to, że żyjemy w pośpiechu, jemy na szybko i najczęściej gotowe, przetworzone posiłki, suplementacja okazuje się niezbędna. Jednym z najczęściej suplementowanych pierwiastków jest żelazo. Dlaczego to takie ważne? Kto powinien suplementować żelazo?
Czym jest żelazo i za co odpowiada
Żelazo jest ważnym składnikiem mineralnym, którego niedobór w naszym organizmie może wywoływać wiele konsekwencji. Występuje ono w hemoglobinie, która jest odpowiedzialna za transport tlenu z płuc do pozostałych komórek budujących nasze ciało.
Ponadto żelazo jest elementem składowym białka o nazwie mioglobina, która to bierze udział w magazynowaniu tlenu w mięśniach, co pozwala na ich regenerację na przykład po wysiłku fizycznym.
Przeczytaj także: Jaką rolę pełni żelazo w organizmie człowieka
Dzienne zapotrzebowanie na żelazo – odpowiednie dawki
Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na żelazo jest zmienne i zależy od płci, wieku i stanu fizjologicznego organizmu (na przykład ciąża). Zapotrzebowanie prezentuje się następująco:
- niemowlęta do 6. miesiąca życia – 0,3 mg;
- 6 miesięcy-1 rok – 11 mg;
- 1-3 lata – 7 mg;
- 4-10 lat – 10 mg;
- 10-12 lat – 10 mg (dziewczynki po pierwszej miesiączce – 15 mg);
- 13-18 lat – 12 mg chłopcy i 15 mg dziewczynki;
- kobiety do 50 r. ż. – 18 mg (kobiety po 50 r.ż. – 10 mg);
- kobiety ciężarne 27 mg;
- mężczyźni 10 mg;
Żelazo, jak każdy inny składnik odżywczy, może występować w naszym organizmie w zbyt małych ilościach. Możliwe jest również jego przedawkowanie.
Suplementacja żelazem – komu jest polecana?
Suplementacja diety w żelazo, w przypadku jego niedoboru, zalecana jest przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie, kobietom w ciąży i młodzieży w okresie dojrzewania. Wskazana jest również w przypadku dużego ubytku krwi np. dla krwiodawców lub podczas obfitych miesiączek.
Dawka suplementu stosowana jest indywidualnie i nie należy jej ujednolicać dla wszystkich pacjentów. Ze względu na duży wybór suplementów diety zawierających żelazo, przy jego wyborze należy kierować się swoim wiekiem oraz trybem życia. Jeżeli niedobór żelaza jest potwierdzony badaniami medycznymi warto zasięgnąć porady lekarza, który rozpisze odpowiednie dawkowanie.
Do polecanych preparatów z żelazem należą te, które zawierają zmikronizowany i mikroenkapsułkowany pirofosforan żelaza (III). Dzięki procesom mikronizacji i mikroenkapsulacji, przyswajalność żelaza jest dwukrotnie wyższa i niezależna od pożywienia.