Podstawą Twojego dobrego samopoczucia jest zbilansowana dieta. Można o niej mówić wtedy, kiedy zawiera przede wszystkim produkty, które mogą dostarczyć Ci wystarczającej porcji składników odżywczych, w tym żelaza. Jest to niezwykle ważny pierwiastek, który tak naprawdę wpływa na funkcjonowanie Twojego całego organizmu. Powinieneś być świadomy tego, że niedobory żelaza mogą mieć dla organizmu przykre konsekwencje. Gdzie go szukać? Jak uzupełnić swoją dietę?
Jakie funkcje pełni żelazo w Twoim organizmie?
Żelazo jest podstawowym składnikiem mineralnym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Musisz wiedzieć, że to właśnie dzięki temu pierwiastkowi tlen z płuc może być transportowany do innych komórek i narządów. Co więcej, żelazo bierze również udział w produkcji erytrocytów, czyli czerwonych krwinek oraz hemoglobiny.
Jak rozpoznasz, że brakuje Ci żelaza?
Niedobór żelaza prowadzi do anemii, czyli niedokrwistości, która może się pojawić wtedy, kiedy stosujesz nieodpowiednią dietę. Jak rozpoznasz, że Twój organizm walczy z niedoborami tego pierwiastka? Otóż:
- zaczniesz czuć się senny i osłabiony;
- szybko będziesz odczuwał zmęczenie;
- nie będziesz mógł się skoncentrować;
- będą towarzyszyły Ci częste bóle głowy;
- możesz odczuwać nagłe kołatania serca.
Dodatkowo szybko zaobserwujesz jak kruche i delikatne stały się Twoje włosy i paznokcie. Szczególnie widoczne jest to w przypadku kobiet, których organizm reaguje na niedobór nadmiernym wypadaniem włosów i zwiększoną łamliwością paznokci.
Które produkty spożywcze dostarczają najwięcej żelaza?
Zastanawiasz się, które produkty spożywcze dostarczają najwięcej żelaza, aby wprowadzić je do swojej diety? Jedz przede wszystkim:
- wątróbkę – zarówno wołową, drobiową, jak i wieprzową;
- chude mięsa wołowe i wieprzowe;
- jajka – w szczególności żółtka, które są niezwykle bogate w żelazo;
- mięso ryb i owoce morza;
- owoce bogate w żelazo – czyli morele, śliwki, a także suszone jagody i jabłka;
- warzywa bogate w żelazo – w szczególności szpinak, brokuły, soję, natkę pietruszki i ziemniaki.
Rozważ suplementację żelaza
Warto rozważyć również suplementację pierwiastka przy pomocy specjalnych preparatów z żelazem. Zwróć uwagę na te, które zwierają zmikronizowany i mikroenkapsułkowany pirofosforan żelaza (III). Pomogą Ci uzupełnić Twoje dzienne zapotrzebowanie na żelazo, szczególnie jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć tego pierwiastka wraz z dietą.