Czy żelazo wspiera włosy, skórę i paznokcie? - Actiferol Skip to main content

Żelazo ma istotny wpływ na Twoje zdrowie i urodę. Pogorszenie się kondycji włosów, skóry czy paznokci mogą być jednym ze skutków zwiększonego zapotrzebowania organizmu właśnie na żelazo. Jak możesz zadbać o właściwą podaż tego pierwiastka w codziennej diecie? Jakie są inne dobre witaminy na włosy skórę i paznokcie?

Żelazo – ważny pierwiastek dla zdrowia

Żelazo to składnik licznych białek oraz enzymów, które biorą udział w kluczowych procesach zachodzących w ludzkim organizmie.

  • Występuje m.in. hemoglobinie i mioglobinie, przez co uczestniczy w transporcie tlenu do wszystkich komórek organizmu.
  • Umożliwia produkcję czerwonych krwinek, a także przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego.
  • Ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym chroni organizm przed wolnymi rodnikami.
  • Organizm magazynuje żelazo pod postacią ferrytyny.

Jaki wpływ ma żelazo na Twoją urodę?

Nie bez powodu wielu producentów suplementów diety stosuje żelazo na włosy, skórę i paznokcie w produktach na urodę. Właściwości krwiotwórcze i antyoksydacyjne żelaza przyczyniają się do poprawy kondycji tkanki łącznej, która jest ich budulcem.

Żelazo a kondycja skóry

Żelazo ma wpływ na dotlenianie skóry i uczestniczy w syntezie kolagenu. Z tego powodu nie tylko bierze udział w spowalnianiu procesów starzeniowych skóry, ale również  wspiera regenerację jej komórek. W rezultacie przyczynia się do zdrowego, promiennego wyglądu skóry. Prawidłowy poziom żelaza w organizmie może przyczyniać się do:

  • zdrowego, równomiernego kolorytu skóry,
  • mniejszej widoczności cieni pod oczami.

Żelazo jako jeden ze sposobów, by wesprzeć włosy

Chcesz wiedzieć, jak wspierać włosy? Upewnij się, że żelazo gości w Twoim codziennym jadłospisie. W szczególności osoby zastanawiające się, co na wypadające włosy warto stosować, powinny wziąć pod lupę żelazo.

  • Mikroelement wpływa na dotlenienie mieszków włosowych, które przekłada się na prawidłowy cykl wzrostu włosów.
  • Żelazo bierze udział także w syntezie keratyny, czyli podstawowego budulca włosów. Ze względu na to wpływa na grubość i elastyczność łodygi włosa.

Żelazo na zdrowe paznokcie

Prawidłowy poziom żelaza w organizmie ma istotny wpływ także na paznokcie.

  • Wraz z hemoglobiną żelazo transportuje tlen do macierzy paznokci, umożliwiając ich prawidłowy wzrost.
  • Ponieważ pierwiastek przyczynia się do syntezy keratyny, która wzmacnia płytkę paznokciową. Nadaje paznokciom pożądaną grubość, twardość i gładkość, a także zdrowy, różowy kolor.

Po czym możesz poznać, że twój organizm wymaga zwiększonego podaży żelaza ?

O zwiększonej podaży  żelaza w organizmie mogą informować nie tylko osłabienie, senność i męczliwość. Warto zwrócić uwagę także na wygląd skóry, włosów i paznokci, a m.in.:

  • cienie pod oczami,
  • cienkie, łamliwe włosy,
  • sucha skóra,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • zmiana wyglądu paznokci (bladość płytki, podłużne prążki lub rowki na paznokciach).

Zbadaj poziom żelaza

Jeżeli obserwujesz u siebie potencjalne objawy zwiększonego zapotrzebowania na żelazo, odwiedź gabinet lekarski. Opowiedz lekarzowi rodzinnemu o swoim samopoczuciu. Na podstawie wywiadu medycznego specjalista może wystawić Ci skierowanie na badanie poziomu żelaza we krwi. Upewnij się, że na liście badań znajduje się także ferrytyna. Ustalenie jej poziomu jest niezbędne dla prawidłowej oceny poziomu żelaza w organizmie.

Normy stężenia żelaza w surowicy krwi:

  • u mężczyzn – 17,7–35,9 µmol/l (90–200 µg/dl),
  • u kobiet – 11,1–30,1 µmol/l (60–170 µg/dl).

Przyczyny zwiększonego zapotrzebowania na  żelazo?

Ludzki organizm nie jest zdolny do samodzielnej syntezy żelaza, więc pierwiastek ten trzeba dostarczać na co dzień w ramach zbilansowanej diety. Należy pamiętać, że podstawą zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia jest zrównoważona dieta, która powinna dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych.  Choć żelazo ma wiele źródeł pokarmowych, istnieją różne czynniki wpływające na wchłanianie żelaza.  Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo jest szczególnie często spotykane  u kobiet menstruujących, w ciąży lub karmiących piersią.

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na żelazo:

  • u mężczyzn – 10 mg,
  • u kobiet – 18 mg,
  • u kobiet w ciąży – 26 mg,
  • u kobiet karmiących piersią – 20 mg.

Uwzględnij żelazo w swoim codziennym jadłospisie

Jeżeli wyniki badania krwi wskazują, że potrzebujesz większej dostarczyć większą ilość żelaza, pora wprowadzić zmiany w dotychczasowym żywieniu. Sprawdź informacje zawarte w artykule: Zdrowa dieta bogata w żelazo – jakie produkty warto wprowadzić do jadłospisu? Pomoże Ci on w komponowaniu posiłków w taki sposób, by zwiększyć nie tylko podaż, ale również wchłanianie żelaza ze spożywanych pokarmów.

Suplementacja żelaza

Skonsultuj z lekarzem suplementację żelaza. Specjalista pomoże Ci dobrać odpowiedni preparat i ustali jego dawkowanie. To ważne, by przyjmować żelazo pod kontrolą lekarską.

Dobre witaminy na włosy, skórę i paznokcie

Nie tylko żelazo, ale również inne składniki odżywcze mają wpływ na Twoją urodę. Sprawdź, jakie witaminy na paznokcie oprócz żelaza są istotne w zbilansowanej diecie i korzystnie wpływają również na kondycję skóry i włosów.  Ich naturalne źródła powinny każdego dnia gościć na Twoim talerzu.

Składnik odżywczy

Wpływ na urodę

Źródła pokarmowe

Dzienne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej

Witamina A Bierze udział w syntezie kolagenu i ma istotny wpływ na metabolizm komórek warstwy rogowej skóry. Tym samym wspiera naturalne procesy odnowy włosów, skóry i paznokci. jaja, wątróbka, mleko, bataty, dynia, jarmuż 700-900 mcg
Witamina C Wspiera produkcję kolagenu, działa antyoksydacyjnie. Spowalnia procesy starzeniowe skóry i uszczelnia naczynia krwionośne. papryka, natka pietruszki, czarna porzeczka, truskawki, brokuły 200-250 mg
Witamina E Chroni skórę przed stresem oksydacyjnym. oliwa z oliwek, migdały, orzechy laskowe,  pestki dyni, orzechy włoskie 8-10 mg
Witaminy z grupy B W szczególności biotyna to dobra witamina na paznokcie, skórę i włosy. Bierze udział w powstawaniu nowych komórek i wspomaga syntezę keratyny. wątróbka, żółtka, mąka pełnoziarnista, pomidory, szpinak, sardynki 100-300 mcg (dla biotyny)
Cynk Bierze udział w produkcji keratyny, przez co wspiera włosy i paznokcie. Wspiera regenerację komórek skóry, przyspieszając jej naturalne procesy gojenia. ostrygi, wątróbka, mięso, jaja, sery, kasza gryczana, sezam 8-11 mg
Selen Ma właściwości antyoksydacyjne, neutralizując wolne rodniki. Wspiera  barierę ochronną skóry. orzechy brazylijskie, ryby, mięso, płatki owsiane 55 mcg

Żelazo na włosy, skórę i paznokcie – podsumowanie

Stosujesz witaminy na paznokcie, włosy i skórę, ale nie widzisz pożądanych efektów? Warto zainteresować się także poziomem żelaza i innych pierwiastków w organizmie. Uwzględniając ich wartościowe źródła w codziennej diecie, możesz korzystnie wpłynąć na swoje samopoczucie oraz urodę. Na podstawie wyników badań krwi skonsultowanych z lekarzem możesz podjąć decyzję także o suplementacji.

Źródła:

  • Jędrecka, A., Szołtys, M., & Mazur, L. (n.d.). Niedokrwistość z niedoboru żelaza.
  • Kałuża, J. O. A. N. N. A., M. A. R. T. A. Jeruszka, and A. N. N. A. Brzozowska. „Ocena stanu odżywienia żelazem, cynkiem i miedzią osób starszych zamieszkałych w rejonie warszawskim na podstawie analizy włosów.” Roczn. PZH 52.2 (2001): 111-118.
  • Miernik, Mikołaj. „Magnez, wapń, żelazo.”
  • Rojczyk-Gołębiewska, Ewa, et al. „Wpływ żelaza na proces gojenia ran.” Leczenie Ran 10.2 (2013).
  • Ponikowska, Małgorzata, and Jacek C. Szepietowski. „Czy niedobór żelaza ma udział w patogenezie przewlekłych chorób zapalnych skóry?.” Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 73 (2019): 359-363.
  • https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/174225,badanie-stezenia-zelaza-w-surowicy-krwi [Dostęp: 20.02.2024]
  • K. Szota, A. Szota-Rudnicka, Hemochromatoza. Nadmiar żelaza we krwi, Poligraf, Brzezia Łąka 2021.
  • Jachimowicz, Karolina, and Dietetyk Lublin. „Zdrowe włosy, skóra i paznokcie-zalecenia żywieniowe oraz suplementacja.”