Żelazo a wypadanie włosów – jak je wspierać? - Actiferol Skip to main content

Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków dla ludzkiego organizmu. Ma wpływ zarówno na zdrowie, jak i na urodę, w tym na wzrost i utrzymanie zdrowych włosów. Niewystarczająca podaż żelaza może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów oraz ich ogólną, pogorszoną kondycją. Utrzymując prawidłowy poziom tego mikroelementu w organizmie, przyczyniasz się do wzrostu gęstych i odpornych na uszkodzenia kosmyków. Z tego artykułu dowiesz się, jak dokładnie wpływa żelazo na włosy i kiedy można rozważyć jego suplementację.

Żelazo a wypadanie włosów

Żelazo to kluczowy składnik hemoglobiny – białka transportującego tlen do tkanek organizmu, w tym do mieszków włosowych. Jego niewystarczająca podaż  ma negatywny wpływ na włosy, ponieważ prowadzi do niedotlenienia i nieodżywienia mieszków włosowych. 

  • W rezultacie zachodzą zmiany w cyklu życia i strukturze włosa: skraca się faza anagenu (wzrostu), a wydłuża się faza telogenu (spoczynku).
  • Więcej włosów wypada, a te, które rosną, są cienkie, suche i podatne na uszkodzenia.
  • Możesz zauważyć je np. na szczotce i w odpływie prysznicowym.

W przeciwieństwie np. do łysienia androgenowego lub z powodu uwarunkowań genetycznych utrata włosów w wyniku niedostatecznej podaży żelaza może być odwracalna. Mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniu, dlatego jeśli dostarczysz im niezbędne składniki odżywcze, na nowo mogą tworzyć łodygi włosa o prawidłowej strukturze. To dobra wiadomość dla osób, które obawiają się, że już nigdy nie odzyskają fryzury o dawnej objętości.

Niedostateczna podaż  żelaza –  inne objawy

Słaba kondycja włosów może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest niedostateczna podaż żelaza, przy którym nadmierne wypadanie włosów stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych objawów. Żeby jednak mieć co do tego pewność, konieczna jest dodatkowa diagnostyka. W tej sprawie możesz zgłosić się do lekarza rodzinnego, dermatologa, trychologa lub hematologa, zwłaszcza jeśli dodatkowo obserwujesz objawy takie jak:

  • szybka męczliwość,
  • nadmierna senność,
  • bladość skóry,
  • szum w uszach,
  • obniżona odporność,
  • łamliwe paznokcie,
  • problemy z koncentracją.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego lekarz może skierować Cię na badania, m.in. dotyczące poziomu żelaza i ferrytyny we krwi. Dzięki nim uda się potwierdzić, czy za nadmierne wypadanie włosów odpowiada niedostateczna podaż żelaza. Lekarz poinformuje Cię również, jak uzupełnić żelazo przy nadmiernie wypadających włosach.

Ferrytyna a wypadanie włosów

W kwestii takiej jak niedostateczna podaż żelaza a wypadanie włosów ważne jest ustalenie poziomu ferrytyny w organizmie. To białko magazynujące żelazo w komórkach organizmu. Jego poziom jest ważniejszy dla diagnostyki. Samo badanie poziomu żelaza nie daje pełnego obrazu, ponieważ wyniki zależą przede wszystkim od tego, co jedzono w dniu poprzedzającym badanie. Zarówno badania żelaza, jak i ferrytyny są refundowane przez NFZ.

Jak uzupełnić żelazo, by włosy rosły gęstsze i mocniejsze?

Jeśli chcesz przywrócić prawidłowy poziom żelaza w organizmie i zadbać o swoje włosy, podstawę powinno stanowić dla Ciebie zdrowe, pełnowartościowe odżywianie. Najlepsze źródła żelaza, które możesz uwzględnić w codziennym jadłospisie, to przede wszystkim:

  • podroby (zwłaszcza wątróbka),
  • mięso, ryby i owoce morze,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • gorzka czekolada,
  • liście szpinaku,
  • pestki dyni,
  • suszone owoce.

Weź pod uwagę także czynniki wpływające na wchłanianie żelaza. Pierwiastek nie jest łatwo przyswajany przez organizm. Jedynie ok. 10% żelaza ze spożywanych pokarmów zostanie przyswojonych. Na wchłanianie żelaza negatywnie wpływa zwłaszcza picie kawy i mocnej herbaty do posiłku. Z kolei pozytywny wpływ na przyswajanie tego mikroelementu ma dieta bogata w białko i witaminę C, której dobrymi źródłami są m.in. owoce cytrusowe i jagodowe, papryka, natka pietruszki i kiwi.

Kto może rozważyć żelazo na włosy?

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wzbogacenie codziennego jadłospisu o stosowanie suplementów diety z żelazem. Bezpośrednim wskazaniem do suplementacji żelaza są wyniki badań krwi zalecone przez lekarza. 

Dodatkowa suplementacja żelaza

Przy niedostatecznej podaży żelaza  lekarz może zdecydować o dodatkowym stosowaniu produktów z żelazem. Specjalista weźmie pod uwagę Twoje preferencje i doradzi, jaki produkt wybrać, np. certyfikowane suplementy diety Actiferol Fe® od firmy Polski Lek. Suplementy mają różną formę, np. tabletek czy proszku do rozpuszczenia w wodzie.

Na podstawie wyników badań lekarz dobierze odpowiednią dawkę suplementu i przekaże, jak po jakim czasie trzeba powtórzyć badania w celu oceny skuteczności suplementacji.

Niedostateczna podaż żelaza a wypadanie włosów – na co jeszcze zwrócić uwagę?

W kwestii takiej jak niedostateczna podaż żelaza a wypadanie włosów niedostateczna podaż żelaza wcale nie musi stanowić jedynej, bezpośredniej przyczyny gorszej kondycji Twoich kosmyków. Zwróć uwagę na to, że wzmożoną utratę włosów mogą powodować także m.in. zmiany hormonalne czy stres. Bezpośrednio na kondycję włosów ma również wpływ dieta. Zaleca się unikać wysoko przetworzonych produktów spożywczych, a jadłospis powinien być bogaty w witaminy, minerały oraz kwasy omega.

Czy żelazo pomaga na wypadanie włosów? Podsumowanie

Wyraźna utrata włosów może stanowić sygnał ostrzegawczy organizmu związany z nieodstateczną podażą  żelaza. Jeśli obserwujesz u siebie nadmierne wypadanie włosów, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zaleci odpowiednią diagnostykę, by ustalić przyczynę utraty włosów, w tym sprawdzić poziom żelaza i ferrytyny w organizmie. Na podstawie wyników badań doradzi Ci, jak uzupełnić żelazo i wzmocnić włosy.

Źródła:

  1. Tomaszewicz, W, Klawe, J, Światły-Figiel, A, Chrzanowska, M, „Wybrane niedobory pierwiastkowe powodujące wypadanie włosów”, Przegląd Naukowo-Metodyczny Edukacja dla bezpieczeństwa, 1/2017 (34), 2017, s. 516.
  2. Szklarczyk, M, Goździalska, A, Jaśkiewicz, J, „Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów”, 2012.
  3. https://www.forumginekologii.pl/article/nadmierne-wypadanie-wlosow-w-okresie-pologu [Dostęp: 25.03.2024]