Żelazo jest jednym z najważniejszych mikroelementów w naszym organizmie. Pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, a także pomaga w procesie transportowania tlenu prosto z płuc do innych komórek organizmu. Co więcej, żelazo przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Kto potrzebuje więcej żelaza w swojej diecie?
Jaka jest norma żelaza w organizmie?
Jaki powinien być odpowiedni poziom żelaza we krwi? Okazuje się, że będzie się on różnił w zależności od płci:
- norma żelaza dla kobiet wynosi od 11,1 do 30,11µmol/l;
- norma żelaza u mężczyzn wynosi od 17,7 do 35,9 µmol/l.
Podane normy mogą się nieznacznie różnić w zależności od tego, w jakim laboratorium zostaną wykonane badania.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na żelazo?
Żelazo jako jeden z najważniejszych pierwiastków powinno być dostarczane do organizmu między innymi dzięki zbilansowanej diecie, oraz w chwilach zwiększonego zapotrzebowania za pomocą odpowiedniej suplementacji. Trzeba jednak wiedzieć, jakie jest indywidualne dzienne zapotrzebowanie na żelazo.
W przypadku osób dorosłych normy te wynoszą około 10 mg dla mężczyzn i około 20 mg dla kobiet. Jeśli jednak kobieta jest w okresie ciąży lub karmi piersią, wówczas będzie potrzebowała nawet 30 mg żelaza na dobę.
Kto wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na żelazo?
Płeć to nie jedyny wyznacznik normy żelaza we krwi. Zapotrzebowanie dla tego składnika mineralnego zwiększy się również w innych okolicznościach. Okazuje się, że zwiększone zapotrzebowanie na żelazo wykazują kobiety w ciąży i kobiety, które karmią piersią, ale również kobiety mające obfite miesiączki. Warto również wiedzieć, że w niektórych sytuacjach dodatkowa podaż żelaza będzie wskazana dla wegan i wegetarian, dla osób uprawiających sport oraz krwiodawców.
Suplementacja żelaza – jak to wygląda w praktyce?
Żelazo jest ważne dla każdego człowieka, jednak wyróżnia się grupy ludzi o zwiększonym zapotrzebowaniu na żelazo. Są to przede wszystkim kobiety w ciąży, weganie i wegetarianie, a także sportowcy. Suplementacja to dobry sposób na uzupełnienie diety w żelazo.
Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania krwi. Szczególne znaczenie ma to w przypadku kobiet w ciąży, gdzie suplementacja musi zostać dobrana odpowiednio do wyników badań krwi. Nie można zapominać, że suplementacji powinna towarzyszyć odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające żelazo.