Jeśli jesteście rodzicami, z pewnością chcecie zapewnić wszystko to, co najlepsze dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka. Zastanawiacie się z pewnością, jak urozmaicić jego dietę, aby dostarczyła mu wszystkich, niezbędnych składników. Okazuje się, że niezwykle istotne w diecie malucha jest przede wszystkim żelazo, które wspiera wiele procesów zachodzących w organizmie. Czy warto więc włączyć żelazo do diety dziecka?
Jak wpływa żelazo na organizm dziecka?
Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób żelazo może wpłynąć na organizm Waszej pociechy, to powinniście wiedzieć, że pierwiastek ten:
- ochroni organizm przed różnymi infekcjami;
- rozwinie funkcje poznawcze mózgu;
- będzie miał pozytywny wpływ na układ nerwowy;
- wesprze prace serca;
- pomoże zbudować odporność dziecka;
- przyczyni się do usprawnienia pracy narządów.
Kiedy wasza pociecha może odczuwać braki żelaza?
Okazuje się, że do 6. miesiąca życia maluch będzie korzystał ze zgromadzonych zapasów żelaza, które zostały mu dostarczone przez okres życia płodowego. Oczywiście również mleko matki zawiera ten pierwiastek i do momentu karmienia piersią, pociecha również będzie miała dostarczany ten pierwiastek na bieżąco.
Niemniej jednak po ukończeniu 6 miesięcy, gdy zwykle dieta dziecka się zmienia, mogą wystąpić pierwsze braki tego składnika mineralnego. Okazuje się, że niemowlę od 7 miesiąca życia potrzebuje aż 11 mg żelaza na dobę.
Czy warto włączyć żelazo do diety dziecka?
Jeśli wciąż macie dylemat, czy warto włączyć ten pierwiastek do diety dziecka, to odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Żelazo w diecie waszej pociechy będzie pomagało w prawidłowym rozwoju wszystkich narządów, a także będzie usprawniać ich funkcjonowanie. Warto więc rozpocząć wprowadzanie nowych produktów do codziennych posiłków i rozważyć te, które są bogatym źródłem żelaza. Można też zadbać o odpowiednią suplementację po konsultacji z lekarzem.
Suplementacja żelazem dla dzieci
Suplementacja żelaza dla dziecka może odbywać się przy pomocy specjalnych preparatów z żelazem, takich jak te, które zwierają zmikronizowany i mikroenkapsułkowany pirofosforan żelaza (III). Pomogą one zadbać o to, aby dziecko miała zapewnioną dobową dawkę żelaza.