Potrzeby żywieniowe dziecka

Okres dojrzewania to czas wielu zmian w organizmie. Ciało dziecka właściwie od narodzin do 15. roku życia intensywnie się rozwija.
Dzieci w okresie przedszkolnym, wczesnoszkolnym, a także nastolatki dynamicznie rosną i przybierają na wadze.

Ile żelaza potrzebują dzieci?

W okresie dynamicznego wzrostu zwiększa się masa mięśniowa i objętość krwi, a to powoduje wzrost zapotrzebowania na składniki odżywcze, zwłaszcza żelazo. To dlatego, że pierwiastek ten jest ważnym składnikiem krwi, a dokładnie hemoglobiny i jest niezbędny młodemu organizmowi do prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i umysłowego.

Jak ważne jest żelazo dla nastoletniego organizmu, widać doskonale w normach opracowanych przez specjalistów – według nich zapotrzebowanie na żelazo w wieku powyżej 10. roku życia, zwłaszcza u dziewcząt, wzrasta niemal dwukrotnie. O ile 9-latek potrzebuje ok. 8 mg żelaza na dobę, o tyle już 14- czy 18-latek potrzebuje go aż 11 mg. Normy dla dziewcząt są jeszcze wyższe – z uwagi na dużą utratę krwi w czasie miesiączkowania, nastolatki potrzebują aż 18 mg żelaza dziennie.

Ile żelaza potrzebują dzieci - symbol
Zapotrzebowanie na żelazo u dzieci w wieku 9 lat
Ile zelaza potrzebują chłopcy - ikona
Ile żelaza potrzebują chłopcy w wieku 14-18 lat
Ile żelaza potrzebują dzieci - ikona
Ile żelaza potrzebują miesiączkujące dziewczęta
Piramida zdrowia

Piramida zdrowia

To wszystko sprawia, że młode osoby powinny w szczególny sposób dbać o dietę, aby zapewnić swojemu wciąż rosnącemu organizmowi wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze.

Podstawą diety nastolatka są świeże warzywa i owoce, ale również mięso i ryby, nabiał, a także produkty zbożowe.

Młode dziewczęta dbające o linię lub będące na diecie wegetariańskiej powinny postawić na warzywa liściaste oraz kasze, mogą również uzupełniać braki w odpowiednich dawkach żelaza suplementami.

Okres zwiększonego zapotrzebowania na żelazo

Ważne żelazo

Żelazo to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu Jest ważnym składnikiem hemoglobiny, która odpowiada za transport tlenu w naszym organizmie. Żelazo pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Żelazna dieta dziecka

Warto wiedzieć, że w naturze istnieją dwa rodzaje żelaza: hemowe i niehemowe. To pierwsze jest cenniejsze, ponieważ organizm najlepiej je przyswaja (znajduje się np. w mięsie). Żelazo niehemowe pochodzi ze źródeł roślinnych, takich jak rośliny strączkowe, warzywa i zboża. Jest słabiej przyswajalne.

Pokarmy bogate w żelazo to:

  • mięso (zwłaszcza wątróbka): wołowina, jagnięcina, wieprzowina, cielęcina, wątróbka, kurczak, indyk,
  • ryby,
  • jajka,
  • ziarna i zboża: produkty zbożowe wzbogacone żelazem, np. płatki, chleb pełnoziarnisty, ryż, kasza gryczana.

Inne źródła żelaza:

  • rośliny strączkowe: ciecierzyca, soczewica, suchy groch i fasola,
  • warzywa: szpinak, brokuły, brukselka, groszek zielony, fasola.
Zależna dieta dziecka
Wykrzyknik - ikona

Warto też pamiętać, że przyswajanie żelaza jest wyższe w obecności witaminy C w diecie dziecka. Dlatego oprócz produktów zawierających żelazo, warto podawać nastolatkowi owoce i warzywa będące źródłem tej substancji, np. paprykę, pomidory, sok z pomarańczy i innych owoców cytrusowych.

Przemęczenie - skutki niedoboru żelaza

Kiedy suplementacja żelaza wydaje się istotna?

Dziecko, które nie ma apetytu (ma bladą skórę, jest często przemęczone), może mieć zwiększone zapotrzebowanie na żelazo wynikające ze zbyt niskiego dostarczenia tego pierwiastka wraz z dietą. To moment, kiedy należy wdrożyć suplementację.

W takich chwilach warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który dobierze odpowiednią porcję żelaza dla Waszego dziecka.

Jak suplementować żelazo? Sięgnij po Actiferol!