Żelazo a kobiece „przypadłości”

Żelazo to cenny dla zdrowia składnik biorący udział w wielu procesach życiowych. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny oraz transporcie tlenu w organizmie.

Ile żelaza potrzebują kobiety?

Właściwa dieta powinna dostarczać organizmowi wystarczających porcji żelaza. Z badań ogólnopolskich wynika, że średnia zawartość żelaza w całodziennym pożywieniu wynosiła w dietach dziewcząt i kobiet 10,2 mg, podczas gdy zalecane spożycie u kobiet w wieku 19-50 lat wynosi 18 mg1.

Powodem tak wysokiego zapotrzebowania na żelazo są miesiączki, w których czasie w sposób fizjologiczny panie tracą ten pierwiastek wraz z wypływającą krwią menstruacyjną.

Jak już wspomniano, dziennie zapotrzebowanie na żelazo u kobiet w wieku rozrodczym i do 50. roku życia wynosi 18 mg. To niemal dwa razy więcej niż dobowa dawka przewidziana dla mężczyzny.

Zapotrzebowanie kobiet na żelazo a ich dieta
Kubek z krwią menstruacyjną

Ile krwi tracą kobiety w czasie miesiączki?

Miesiączka to naturalny etap rozpoczynający cykl rozrodczy kobiety. Trwa około 5 dni, po niej rozpoczynają się kolejne fazy cyklu, w których czasie pogrubia się śluzówka wyścielającą macicę. Następuje owulacja i uwolnienie jajeczka gotowego do zapłodnienia. Gdy tak się nie stanie, organizm zaczyna usuwać przerośniętą śluzówkę – co oznacza zakończenie cyklu i pojawienie się kolejnej miesiączki.

W czasie menstruacji przeciętna kobieta traci około 30-40 ml czystej krwi (reszta płynu menstruacyjnego to złuszczona śluzówka i śluz). Dlatego w tym czasie każda kobieta powinna w szczególności zwrócić uwagę na dietę bogatą w źródła żelaza, a w chwilach zwiększonego zapotrzebowania rozważyć dodatkowo suplementację.

Warto wiedzieć

Chcesz stosować suplementy żelaza? Aby wybrać najlepsze, upewnij się, że twój preparat żelaza jest dobrze przyswajalny (np. ma formę rozdrobnionych cząsteczek, które przyswajają się dwa razy lepiej), uwalnia się w jelitach, a nie w żołądku, dzięki czemu nie powoduje dolegliwości trawiennych, nie ma metalicznego posmaku i nie zabarwia zębów.

Obfite miesiączki

O obfitych miesiączkach mówimy wtedy, gdy kobieta traci ponad 80 ml krwi w czasie jednego okresu.

Inne symptomy to:

  • duża liczba wymienianych podpasek lub tamponów (potrzeba zmiany co godzinę),
  • korzystanie z dwóch podpasek naraz, aby uniknąć przemoczenia bielizny,
  • konieczność wymiany podpasek lub tamponów również w nocy,
  • długość krwawienia miesiączkowego (7 dni lub dłużej),
  • obecność dużych skrzepów krwi w płynie menstruacyjnym,
  • osłabienie lub zmęczenie w trakcie miesiączki,
  • konieczność rezygnacji z codziennej aktywności w czasie okresu.
Podpaski a żelazo u kobiet
Wykrzyknik - ikona

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć dodatkowej opinii lekarza. Specjalista pomoże nam wybrać odpowiedni sposób postępowania w trakcie obfitych miesiączek.

Jak odżywiać się w czasie menstruacji?

Jak suplementować żelazo? Sięgnij po Actiferol!